Angelikin príbeh a recept, ako schudnúť navždy 1


Na naše prvé stretnutie asi nikdy nezabudnem. Bolo to v septembri pred takmer štyri a pol rokmi.. S kolegyňou nás pozvali na tzv. meračku na golfový turnaj. Zrozumiteľnejšie povedané, urobiť účastníkom turnaja wellness analýzu. Žiadni profesionálni hráči, obyčajní ľudia, ktorým učaroval tento šport.

 

Všimla som si ju hneď. Vlastne sa ani nedalo nevšimnúť si ju.

Sedela v improvizovanom tureckom stane, ktorý bol akýmsi kútikom zábavy pre deti, kým ich rodičia hrali golf. Na stole výkresy, všakovaké farbičky-čarbičky a ďalšie dôležité veci.

 

Na kolenách mala – ako som si tipla – asi trojročného chlapčeka, vedľa nej z jednej strany sedel ďalší, o trochu väčší a z druhej strany ďalší, ešte o trochu väčší.

 

Vtedy som ešte netušila, že sa volá Angelika Krajčovic a že tí traja krásni chlapci sa volajú Thomas, Lucas a Alex, že sú to jej synovia a že majú 3, 5 a 7 rokov.

 

Dvaja starší tvorili „čosi“ samostatne, najmenší za jej výdatnej pomoci. A zrazu sa to stalo.

Nechtiac drgol do fľaštičky s farbou, tá sa prekoprcla a jej obsah výdatne ozdobil nielen ruky malého, ale aj jej nohavice.

 

A teraz to príde, povedala som si v duchu. Maminka začne kričať, či nevie dávať pozor, či nevidí, čo urobil, atď., atď.

 

Vtedy ma prekvapila prvýkrát (potom ešte veľa, veľakrát).

To nič, to sa môže stať každému, aj veľkým, poď, umyjeme si rúčky a vrátime sa, povedala so stoickým pokojom. Zobrala malého za ruku, dvom starším vydala pokyny, aby ju počkali a – odišla do umyvárne.

 

Neverila som vlastným ušiam a očiam. Aká príjemná pani, pomyslela som si. A keby schudla 4-5 kíl tukov, bola by úplne super – dodala moja profesionálna deformácia.

To bolo moje prvé stretnutie s Angelikou Krajčovic..

 

Presne sa pamätám na výraz tvojej tváre, keď som ti vysvetľovala hodnoty, ktoré ti vyšli z analyzátora. Tá príjemná pani sa zrazu zmenila na osobu, u ktorej som si nebola istá, či chce zabiť najskôr seba a potom mňa, alebo naopak J

 

– Presne sa na to pamätám aj ja. Keď si mi povedala, o koľko mi vyšiel vyšší metabolický vek, myslela som si, že odpadnem… Mala som vtedy 36 rokov a ty si mi povedala, že mám 46. To bolo úplne strašné! Vtedy som si povedala: No tak toto, moja milá, nie.

Kilá ma až tak veľmi netrápili, len som vedela, že som „vyžratá“. Ostatným hodnotám, koľko mám viscerálny tuk a podobne, som vtedy ešte nerozumela. Ale keď som videla červenou farbou napísaný metabolický vek, odrovnalo ma to.

 

Tvoja prvá otázka vtedy bola: Kedy môžem za vami prísť? Bola sobota poobede a povedala som ti, že ti v pondelok zatelefonujem a dohodneme si termín. Ale ty si sa s tým neuspokojila. Keď si sa dozvedela, že robím od deviatej, vynútila si si, že prídeš ráno o ôsmej. A naozaj si aj prišla. Prečo si cez víkend nezmenila svoje rozhodnutie?

 

– Už som bola nastavená, že by som s tým mala niečo robiť. Ale dovtedy sa nenašiel nikto, kto by mi povedal: „Moja zlatá, vieme to vyriešiť, ak chceš, pomôžem ti.“ Nepoznala som takého človeka. Ty si mi prišla do rany, keď si mi to povedala.

Keď sa raz pre niečo rozhodnem, nemám už čo špekulovať. Ako keď viem, že sa potrebujem objednať ku kaderníčke. Zodvihnem telefón a objednám sa. Tiež nečakám ďalší týždeň alebo dva mesiace. Načo mám čakať na niečo, čo chcem, aby sme urobili? Nebol dôvod čakať, sama by som za ten čas neschudla. Som dosť múdra, aby som chápala, že čím skôr začnem, tým skôr dosiahnem svoj cieľ.

 

U teba boli zaujímavé minimálne dve veci – nemala si výraznú nadváhu, stačilo ti zbaviť sa 4 -5 kíl tukov, čo ťa mohlo uspokojiť, aby si ešte nič nerobila. Druhá vec – mohla si sa sama pred sebou ospravedlniť čarovnou formulkou mnohých žien – na to, že mám tri deti, nevyzerám až tak najhoršie. To tiež mohlo hrať na neprospech tvojho rozhodnutia schudnúť.

 

– Možno to bolo aj v tom, že som celý život bola štíhla. Niekedy dokonca až chudá. Bola som na to zvyknutá. Od detstva som veľa jedávala, nikdy som sa nemusela v jedle obmedzovať. Nikdy som nemusela rozmýšľať, či jem veľa sladkého. Dokonca v Taliansku, kde som žila a chodila 4 roky praxovať do hotela, som bola schopná zjesť všetky dezerty, ktoré hostia nechali nedotknuté 🙂

 

Len potom zrazu prosto zistíš, že už nemáš dvadsať, že aj po deťoch sú nejaké kilá nabalené a že sa ich nezbavíš tým, že budeš žiť tak, ako si bola zvyknutá. Extrémne ma napríklad štvalo, že sa mi stehná dotýkali jedno o druhé.

 

A to, čo hovoríš, že po troch deťoch – no a čo? Aj keby som ich mala desať. To, že mám tri deti, ešte neznamená, že nemám byť vo forme. Keď som to mohla mať v minulosti, tak to chcem mať aj teraz a chcem to dosiahnuť.

 

Tušila si, prečo sa ti nalepili kilá navyše? Kde asi v tvojom jedálničku sú chyby?

 

– Tušila som, že keď si v robote po každom obede dám kávu s horalkou, že to asi nie je dobre. Jedávala som veľa sladkostí. Cítila som, že mám v sebe veľa cukru, ale nevedela som s tým nič urobiť. Stále som mala nutkanie – a veď si ešte daj čokoládu, veď si ešte daj keksík. U kamarátky na návšteve nebol pre mňa absolútne nijaký problém zjesť pol taniera koláčov a k tomu kávičku so šľahačkou.

 

Chápala som, že to nie je dobré a asi ani nie normálne, ale nič som s tým nedokázala urobiť. Nevedela som sa toho zbaviť.

Až potom, asi po dvoch týždňoch, ako som začala chodiť k tebe – pamätáš sa?

 

Áno, pamätám sa…

 

– Zatelefonovala som ti a povedala som: Majka, nebudeš mi veriť, ale ja nemám chuť na horalku, nechápem to. Už týždeň som nezjedla ani jednu a mám ich plnú zásuvku, vôbec na ne nemám chuť. Vôbec mi nechýbajú, nechápem to!

 

Ako si to vysvetľuješ dnes?

 

– Myslím si, že to bolo práve preto, že som častejšie jedla. Pridali sme desiatu, olovrant, čo som dovtedy nikdy nemala. Teda frekvencia jedál bola častejšia a jedlá bolo vyvážené.

Pamätáš sa, keď si prvýkrát videla môj jedálniček? Keď si mi ho analyzovala a vysvetlila, až vtedy som pochopila, aké strašné je moje jedenie. Aké zlé bolo dovtedy.

A hoci ma otravovalo písať si prvý mesiac jedálniček, keď si mi robila jeho rozbor a ukazovala, kde sú chyby a odkiaľ prichádzajú tie kilá navyše, povedala som si: Ach, ty môj kvet! Tým som sa učila, ako má vyzerať.

 

Vidíš a ja sa zase pamätám, ako som ti po čase ukázala tvoje prvé jedálničky. Neveriacky si krútila hlavou a povedala si, že keby si nepoznala svoje písmo, v živote by si neverila, že si bola schopná takých vecí.

 

– Áno, lebo keď som prišla k tebe, naozaj som ani len netušila, koľko bielkovín potrebujem, koľko vlákniny by som mala zjesť a koľko jej skutočne zjem. Rátali sme to konkrétne na mojom jedálničku a vtedy som pochopila, že to množstvo vlákniny, ktoré potrebujem, neprijmem tým, že zjem jedno jablko, jeden šalát a dve mrkvy. Že to vôbec, vôbec nestačí.

 

Musíš pochopiť, kde sa čo nachádza a to ty sama od seba nevieš, kým to nezačneš riešiť s výživovým poradcom. V živote by ma nebavilo rátať si kilojouly a vážiť si jednotlivé porcie.

 

 

Angelika vtedy…                                                                                               …. a dnes

Povedzte, ktorá mamina troch detí a po štyridsiatke by nechcela vyzerať takto?

 

Dátum

 

 

Hmotnosť v kg ATH v kg Tuky v kg Metabolický vek Viscerálny tuk
September 2011

 

68,5 42,3 23,97 46 5
Máj 2012

 

 

62,7 44,5 15,8 23 3

Vysvetlivky: ATH – aktívna telesná hmotnosť

 

 

Hovoríš diéty. Prečo si sa ty rozhodla neísť cestou nejakej diéty?

 

-Predovšetkým mám na slovo diéta alergiu. V mojom slovníku prosto diéta neexistuje. Podľa mňa je akákoľvek diéta s prepáčením čistá somarina. Vidím to na svojich kamarátkach. Raz mali bielkovinovú diétu, potom Dukanovu, potom delenú, potom neviem akú.

Obmedzovali sa v mnohých veciach – vždy niečo nemohli jesť a niečo naopak museli jesť. Niečo museli jesť vtedy a vtedy a nemohli jesť vtedy a vtedy. Potom deň taký a potom zase onaký – celé zle.

Síce nejaký výsledok dosiahli, ale vzápätí prišiel jojo efekt. Vysvetľujem im, že nemajú meniť diéty, ale že si majú zmeniť životný štýl. Jesť všetko, ale predovšetkým vedieť, koľko čoho ich telo potrebuje.

 

Myslia si, že tuky a sacharidy nesmú. Prečo by nesmeli?! Podľa mňa majú úplne pomýlené názory na to.

Zaráža ma, že sa ľudia púšťajú do rôznych diét bez toho, aby poznali aspoň základy fungovania tela, základné výživové potreby. Nerozumiem, prečo to robia a pritom na to, aby to zvládli sami, nemajú ani základné vedomosti, ani vôľu.

 

 

 

Zo zdravotného hľadiska ti stačilo schudnúť 4 kilá tukov, aby si bola za vodou. Schudla si 8 a dostala si sa na tzv. ideálnu hmotnosť. Ani nie za pol roka. Čo je však najdôležitejšie, čoskoro to budú už 4 roky a stále si udržiavaš túto hmotnosť. Je to pre ťažké?

 

-Nie, nie je, vôbec nie. To je ten zásadný rozdiel medzi diétou a pochopením, ako sa správne stravovať, ako si zostaviť vyvážený jedálniček. Vtedy som ani len netušila, preto som na tom bola tak, ako som bola.

 

Teraz to už viem, preto nemám problém udržať si hmotnosť. Napriek tomu, že jem o dosť viac, ako som jedávala predtým a že mi aj nejaký rôčik pribudol. A vôbec nemôžem povedať, že aj nezhreším, že si nedám na oslave nejakú maškrtu.

 

Máš s manželom firmu, o ktorú sa treba starať, tri deti, okolo ktorých sa tiež treba obracať. Navyše všetky aktívne športujú a to pre teba znamená vodiť ich na krúžky, tréningy, sústredenia. Ako to všetko zvládaš, že si okrem tohto všetkého vieš nájsť čas aj na varenie, robenie desiatej deťom a ešte aj chodiť cvičiť? Neraz od mamičiek počujem argument: Ja nemám čas vyvárať zdravé veci, nemám čas starať sa o seba.

 

Nemeníš predsa nič – na nákup si chodila aj predtým, ideš aj teraz. Rozdiel je len v tom, čo do nákupného koša poukladáš. Varila si predtým, varíš aj teraz. Len namiesto triapolkilového bôčika na nedeľu kúpiš chudé stehno alebo rybu.

 

A desiate že pripravujem doma? Čo ťa to stojí ísť večer do kuchyne a za 10 minút pripraviť škatuľku s desiatou sebe aj manželovi? Dať zeleninu, ovocie a nejaký syr alebo jogurt napríklad?

 

Deťom pripravujem desiate ráno, ale žiadnu sladkosť v ich škatuľke nenájdeš. Majú chlebík s nejakou nátierkou, jogurt, vždy aspoň dva druhy zeleniny a ovocie. Keď si deti takto naučíš, tak to tak budú papať a sladkosť ani nepýtajú.

 

Veľmi mi pomohlo, keď si nás v rámci kurzu zobrala do nemenovaného obchodného reťazca a na jednotlivých potravinách si nám ukazovala, ktoré uprednostňovať a ktoré nie, keď si nás učila čítať etikety. Dodnes nakupujem podľa toho. Niektoré veci, ktoré som kupovala predtým, mi už ani nenapadne kúpiť, radšej ich pripravím doma. Veľmi mi pomohli aj recepty, ktoré sme dostávali na záver kurzu. Používam ich dodnes.

 

Všetko je vec organizácie práce a všetko sa dá. Od minulého týždňa som začala chodiť aj cvičiť dvakrát týždenne. Chlapci sú už väčší, takže žiaden problém. Cez víkendy sme na tréningoch, a tak hocikedy obujem lyže, vybehnem na kopec aj ja a beriem to ako tréning.

Angelika chalani na svahu

Veru, chlapci vyrástli – dnes už majú 7,9 a 11 rokov

 

 

Aké je teda tvoje bilancovanie uplynulých 4 rokov a čo by si chcela poradiť tým, ktorí tak nie sú spokojní so svojou hmotnosťou, ako si nebola voľakedy aj ty alebo so zdravím? Ako dosiahnuť zmenu?

 

– Mne a celej mojej rodine to dalo obrovskú zmenu životného štýlu, čo sa týka stravy. Pochopenie toho, čo jeme, koľko toho máme jesť a čo vlastne máme jesť. Dalo mi to kamarátku – a toto tam napíš určite, prosím ťa – ktorej kedykoľvek môžem zatelefonovať a poradiť sa s ňou a ktorá mi zatelefonuje sama, ak sa zo dva mesiace neozvem.

 

Odporúčam všetkým – žiadna diéta, nájdite si človeka, ktorý tomu rozumie, kto vás to naučí, kto vás prevedie celou cestou a ktorý vám bude pomáhať dosiahnuť cieľ. Je úplne jedno, či potrebujete schudnúť 5, 10 alebo 30 kíl, alebo len nabrať kondíciu, či naučiť sa, ako si zostaviť vyvážený jedálniček. Nezvládnete to sami, kým nepochopíte základné princípy fungovania tela a potrieb tela. Len vtedy viete dosiahnuť výsledky bez nejakých stresov.

 

Trvalo mi to asi 6 mesiacov, ale zvládla som to popri troch malých deťoch úplne v pohode a v tom čase dokonca bez cvičenia. Ale musíte to chcieť. Prosto si to na začiatku nastaviť v hlave: Chcem to dosiahnuť a dosiahnem to.

 

Mne sa to podarilo a som naozaj šťastná. A viem, že to takto chcem aj ďalej.

 

 

Čo dodať na záver? Nechám to na vás, za mňa osobne: Angelika, klobúk dolu a palec hore!

 

Maja Hlavandová

 

P.S. Ak si myslíte, že by Angelika a jej príbeh mohli niekomu z vašich blízkych, priateľov, známych pomôcť a dodať mu odvahu, prepošlite mu ho. Alebo ho zdieľajte na FB, nikdy neviete, komu tým môžete pomôcť zlepšiť a skrášliť život.

 

 

e-book zdarma 2

 

 

 

Chcete dostávať tipy na štíhlu líniu?

Zanechajte mi na seba kontakt a ja vám horúce novinky pošlem.


O Maria Hlavandová

Vitajte na mojej webovej stránke. Volám sa Maja Hlavandová a pomáham ľuďom pochopiť, prečo sa im zmenšilo oblečenie v skrini a ako to urobiť, aby aj tanier bol plný chutných jedál, aj chudnutie bolo príjemné a bez jojo efektu.


Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Jedna myšlienka “Angelikin príbeh a recept, ako schudnúť navždy

 • Katarína

  Gratulujem Angelika.
  Obdivujem Vašu rozhodnosť a som vďačná za veľa dobrých rád, ktoré ste v rozhovore uviedli.
  Oplatí sa čítať Váš príbeh aj viackrát. Som rada, že sú takéto mamy, ktoré ukáže svojej rodine cestu
  k zdravým raňajkám, pravidelnému stravovaniu a naučia ich zdravému životnému štýlu. Je to veľká
  devíza aj pre Vaše deti.

  Nech sa Vám aj naďalej darí, želám všetko dobré.