Pády a omyly sprevádzajúce chudnutie


Pády_a_omyly_sprevádzajúce_chudnutie

Pády_a_omyly_sprevádzajúce_chudnutie

Zdravá výživa a zdravý životný štýl zažívajú počas posledných rokov neuveriteľný boom. Dokážeme ešte filtrovať informácie, ktoré sa k nám dostávajú?

 

S nadváhou či obezitou bojuje z roka na rok čím ďalej, tým viac ľudí. Tak ako voľakedy boli ukážkovým príkladom problému obezity Spojené štáty americké, v súčasnosti môžeme povedať, že Česká republika zaujala prvé priečky v Európe. Nech už je problémom genetika, sedavý spôsob života, nedostatok času či len čiste lenivosť, všetky tieto dôvody môžeme zhrnúť do jedného jediného problému, ktorým je nedostatok pevnej vôle. Tá zároveň súvisí s tým, že si nechceme pripustiť to, do akej miery si škodíme.

 

Zámerne je tu použité sloveso chcieť. Podvedome tušíme, že by sme mali jesť lepšie a čas využívať aktívnejšie, ale dozvedieť sa viac by znamenalo uvedomiť si, že je potrebné začať konať. Ľudská vynachádzavosť je však nekonečná, a tak často radšej vymýšľame, ako tieto dobre známe pravidlá obísť.

 

Diéty nič neriešia

 

Samostatnou kapitolou sú diéty. Je ich nekonečné množstvo a všetky sľubujú jedno. Telo a dušu osemnásťročnej gymnastky. Dobre skrývaným tajomstvom je však to, že ľudské telo je nástroj nesmierne múdry a ak ho budeme trápiť, vráti nám to dvojnásobne. Treba rozlišovať dva rozdielne pojmy, a to diéta a zdravá výživa. Ak sa rozhodneme pre diétu, sme si vedomí toho, že ide o cielený úbytok hmotnosti s krátkodobým účinkom. Celkom logickým dôsledkom potom je, že len čo sa vrátime k starému spôsobu stravovania, kilá pôjdu znova hore. Ak však našou voľbou bude vedomé rozhodnutie o trvalej a definitívnej zmene, ktorou bude dodržiavanie zásad zdravej výživy, odmenou nám po zvyšok života bude zdravšie a lepšie vyzerajúce telo.

 

Zázračné nápoje a prístroje

 

Rovnakým zázrakom ako diéty sú pre ľudí hľadajúcich úľavu všemožné zázračné nápoje a prístroje. Je až zarážajúce, koľko ľudí staví na jednu kartu. Nie, naozaj neschudnete za noc zázračných desať kilogramov, keď vypijete jahodový kokteil a rovnako tak vám nezmizne tuk na bruchu, keď si pri sledovaní vášho obľúbeného seriálu zapnete vibračný pás. Nikdy to nikomu nepomohlo a nepomôže to ani vám. Faktom je, že existujú určité doplnky výživy, ktoré zrýchlia metabolizmus alebo doplnia denný potrebný príjem vlákniny či bielkovín, ale aj tie predpokladajú vašu stopercentnú účasť.

e-book zdarma 2

Pohyb a vyvážená strava

 

Jedinou cestou, ako dosiahnuť úbytok na objeme a tým aj prevencia pred možnými srdcovo-cievnymi ochoreniami, je pohyb a vyvážená strava. Pod pojmom vyvážená strava rozumejte takú, ktorá vám zabezpečí dostatočný príjem tukov, sacharidov, bielkovín a vlákniny. Tie sú nielenže rozhodujúce na správne fungovanie ľudského organizmu, ale ich nedostatok spôsobuje aj problémy s psychikou, ktorá má za následok neistotu a slabé chvíľky vo vašom odhodlaní.

 

„Vo chvíli, keď hlava nemá dostatok výživy, tak nepremýšľa dobre. Vo chvíli, keď sa nevytvára dostatočné množstvo hormónu dobrej nálady, čo umožňuje šport, tak hlava opäť nepracuje dobre, takže je to uzavretý kruh pohybu, jedla, relaxácie a psychiky a nie je možné nič z toho vynechať, musí sa vytvoriť synergia,“ vyjadruje sa k problému popredný český výživový poradca Petr Havlíček.

 

Ak sa neoslobodíte od tvrdení, že zdravé rovná sa nejedlé a aktívne rovná sa nepohodlné, nikdy nebudete spokojní a opakovane sa budete trápiť pri krátkodobých pokusoch o nápravu. Dajte zdravie na prvé miesto, urobte z neho vášeň.

 

Zdroj: www.obesitynews.cz

Prevzaté so súhlasom redakcie

Ilustračné foto: pixabay.com

Chcete dostávať tipy na štíhlu líniu?

Zanechajte mi na seba kontakt a ja vám horúce novinky pošlem.


O Maria Hlavandová

Vitajte na mojej webovej stránke. Volám sa Maja Hlavandová a pomáham ľuďom pochopiť, prečo sa im zmenšilo oblečenie v skrini a ako to urobiť, aby aj tanier bol plný chutných jedál, aj chudnutie bolo príjemné a bez jojo efektu.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *